Rozdział I Postanowienia lokalne
§1. Stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Młodych, może operować skrótem ,,SM” Symbol graficzny stowarzyszenia to czarne koło otoczone białym okręgiem z białym napisem STOWARZYSZENIE MŁODYCH, w środku znajduje się skrót „SM” .
§2. Stowarzyszenie działające na rzecz pomocy społecznej , zwane dalej Stowarzyszeniem jest organizacją działającą na podstawie prawa polskiego.
§3. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej.
§4. Siedzibą władz Stowarzyszenia jest miasto Kluczbork
§5. Stowarzyszenie współpracuje z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami, o tym samym lub podobnym profilu działania.
§6. Działalność Stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej członków. Przewiduje się możliwość etatowego zatrudniania pracowników dla prowadzenia działalności statutowej i organizacyjnej.
§7. Stowarzyszenie może używać pieczęci i oznak, zgodnie z obowiązującymi w tym względzie przepisami.
§8. Stowarzyszenie powołuje się na czas nieokreślony.
Rozdział II Cele i formy działania Stowarzyszenia
§1. Celem Stowarzyszenia jest:
- Akcje charytatywne
- Zajęcia sportowe
- Współpraca z policją
- Praca dla młodych
- Współpraca z innymi organizacjami
- Akcje na rzecz środowiska naturalnego
- Wspólne przedsięwzięcia z władzami miasta/państwa
- Działania dążące do rozwoju kultury
§2. Stowarzyszenie realizuje swoje cele, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności poprzez: - współpracę z polskimi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi o tym samym lub podobnym charakterze, - współpracę z władzami samorządowymi, państwowymi, sektorem gospodarczym, środkami masowego przekazu oraz z osobistościami życia publicznego, zainteresowanymi rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. - prowadzenie działalności informacyjnej, promocyjnej, szkoleniowej, badawczej i wydawniczej służącej realizacji celów statutowych,
Rozdział III Członkowie, ich prawa i obowiązki
§1. Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na: - członków zwyczajnych, - członków wspierających, - członków honorowych,
§2. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia, §3. Członek zwyczajny . Członkiem zwyczajnym może być osoba, mająca pełną zdolność do czynności prawnych, pragnąca urzeczywistniać cele Stowarzyszenia. . Przyjęcia w poczet członków dokonuje Zarząd poprzez głosowanie, w którym musi paść 75% poparcie dla kandydata. 1.Członek zwyczajny ma prawo: - wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia, - zgłaszać wnioski w sprawach związanych z działalnością Stowarzyszenia, - korzystania z pomocy i zaplecza Stowarzyszenia w podejmowanych działaniach zgodnych z jego celami statutowymi, 2. Członek zwyczajny ma obowiązek: - przestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia, - regularnego opłacania składek członkowskich, - aktywnego uczestniczenia w realizacji celów Stowarzyszenia,
§4. Członek honorowy. 1. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, 2. Godność członka honorowego nadaje Zarząd Stowarzyszenia. 3. Członek honorowy ma wszystkie prawa członka zwyczajnego Stowarzyszenia. 4. Członek honorowy ma obowiązek przestrzegania Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia.
§5. Członek wspierający 1. Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba prawna lub fizyczna uznająca cele Stowarzyszenia, która chce wspomagać jego działalność statutową. 2. Przyjęcia na członka wspierającego dokonuje Zarząd Stowarzyszenia
3. Członek wspierający ma prawo z głosem doradczym brać udział, w pracach Stowarzyszenia, zgłaszać do władz Stowarzyszenia wnioski i postulaty dotyczące podejmowanych przez Stowarzyszenie zadań. 4. Członek wspierający jest zobowiązany do regularnego wywiązywania się z deklarowanych świadczeń i przestrzegania ustaleń zawartych w podpisanej deklaracji.
§6. Ustanie członkostwa 1. Ustanie członkostwa następuje poprzez uchwałę Zarządu o skreśleniu z listy członków lub wykluczeniu członka. 2. Skreślenie z listy członków następuje w przypadku: - dobrowolnego wystąpienia ze Stowarzyszenia, - automatycznego skreślenia z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich za okres dwóch miesięcy, jeśli składki zbierane są miesięcznie, - śmierci członka lub likwidacji osoby prawnej, będącej członkiem wspierającym, 3. Wykluczenie członka następuje w przypadku: - działania na szkodę Stowarzyszenia, - naruszania postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia - popełnienia czynu hańbiącego,
- w wyniku głosowania zarządu, które będzie jednogłośne
Rozdział IV Władze Stowarzyszenia
§1. Władzami Stowarzyszenia są: 1. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, zwane dalej "Walnym Zebraniem" 2. Zarząd Stowarzyszenia, zwany dalej "Zarządem", 3. Zarząd jest najwyższą władzą Stowarzyszenia
§2. Kadencja władz Stowarzyszenia trwa tak długo jak Zarząd uznaje to za stosowne.
§3. Zarząd ma prawo do przyjmowania nowych osób do Zarządu. §4 Członków Stowarzyszenia 1. Walne Zebrania Członków mogą być: - zwyczajne, - nadzwyczajne, - robocze, O terminie Zwyczajnego i Nadzwyczajnego Walnego Zebrania wraz z proponowanym porządkiem obrad zawiadamia Zarząd.
2. Zwyczajne Walne Zebranie jest zwoływane raz na miesiąc przez Zarząd "Stowarzyszenia", 3. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwoływane jest przez Zarząd: - z inicjatywy Zarządu, - na wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków.
4. Robocze Walne Zebranie jest organizowane zgodnie z regulaminem prac Zarządu. 5. Uchwały Zwyczajnego i Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków są podejmowane w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej ponad 1/2 ogólnej liczby członków, ale muszą być zatwierdzone przez Zarząd. 8. Walne Zebranie Członków: - ustala kierunki i program działania Stowarzyszenia, - uchwala zmiany statutu Stowarzyszenia, - podejmuje uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia oraz o przeznaczeniu jego majątku, - nadaje tytuły członka honorowego Stowarzyszenia.
Musi być to zatwierdzone przez Zarząd.
§5. Zarząd Stowarzyszenia 1. Zarząd kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia, reprezentuje je na zewnątrz. 2. Zarząd składa się minimum z 4 osób (w tym Prezesa). Na pierwszym posiedzeniu Zarząd może ze swego grona wybrać wiceprezesa, sekretarza i skarbnika. Uchwały podejmowane są nadzwyczajną ( 75%) większością głosów w obecności co najmniej ponad 1/2 ogólnej liczby członków Zarządu. W sytuacji równego rozłożenia głosów należy ponownie rozważyć sprawę. 3. Szczegółowe uprawnienia, organizację pracy oraz tryb obradowania określa regulamin Zarządu. 4. Zarząd Stowarzyszenia zbiera się w miarę potrzeb, lecz nie rzadziej niż raz na miesiąc. 5. Zarząd Stowarzyszenia zobowiązany jest do: - realizowania zadań statutowych zgodnie z wytycznymi, - uchwalania okresowych planów działalności merytorycznej i finansowej, - przedstawiania sprawozdań ze swojej działalności Walnemu Zebraniu, - zarządzania majątkiem i podejmowania uchwał w sprawie dotacji, darowizn, spadków, zapisów, środków pochodzących z ofiarności publicznej, dotacji i kontraktów państwowych, - ustalania wysokości wynagrodzeń za pracę na rzecz Stowarzyszenia. 6. Do składania oświadczeń woli we wszystkich sprawach majątkowych Stowarzyszenia, zawierania umów i udzielania pełnomocnictw wymagany jest podpis czterech członków Zarządu. 7. Prezes Zarządu zwołuje posiedzenia Zarządu.
Rozdział V Majątek i gospodarka finansowa
§1. Majątek Stowarzyszenia składa się z : - składek członkowskich członków zwyczajnych, - dotacji, darowizn, spadków i zapisów oraz środków pochodzących z ofiarności prywatnej, - wpływów z działalności statutowej, - dotacji i kontraktów państwowych, 1. Wysokość składek ustalana jest przez Walne Zebranie. 2. Dochód uzyskany z działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków Stowarzyszenia. 3. Do nabywania, zbywania i obciążania majątku, nieruchomości oraz dysponowania środkami Stowarzyszenia upoważniony jest Zarząd.
Rozdział VI Postanowienia końcowe
§1. Zmiany Statutu jak i decyzja o rozwiązaniu Stowarzyszenia wymagają uchwały Zarządu powziętej większością 75% głosów w obecności wszystkich uprawnionych do głosowania.
§2. Uchwalając rozwiązanie Stowarzyszenia, Zarząd powołuje Komisję Likwidacyjną, a także wskazuje fundacje i stowarzyszenia nie nastawione na zysk o celach możliwie najbliższych celom, powstania Stowarzyszenia, na których rzecz przejdzie majątek Stowarzyszenia po zaspokojeniu jego zobowiązań.
§3. Każdy z członków, który podpisze status otrzyma kopię tego dokumentu.
|